
Săptămâna aceasta, Bucureștiul a fost gazda unui eveniment de referință organizat de Texet România: „Brands 4 Brands” – o inițiativă dedicată optimizării fluxului de lucru și atingerii eficienței maxime în mediul corporate. Peste 80 de profesioniști din diverse industrii – de la distribuitori și reselleri, până la agenții de promoționale și antreprenori – au participat la o sesiune marcată de profesionalism și schimb de bune practici. Excelența discuțiilor a fost garantată de un panel de speakeri de calibru; Magda și Mariusz Szeib(Texet Polonia), Ciprian Diaconu(expert marketing și vânzări B2B), Dan Preda(CEO, Afaceri și Control), Raluca Georgescu(Senior Trainer & Consultant, Maicor Learning & Consulting). Gazda evenimentului a fost Octavian Sfeclă (FOTO), o figură emblematică a industriei noastre, cu o experiență de peste 25 de ani în management, totodată si fondatorul companiei.
,,Brands 4 Brands” a fost conceput pentru a răspunde tendințelor actuale de dezvoltare educațională. Într-o lume a cifrelor abstracte, seminariile educaționale reprezintă elementul care transformă efortul brut în prosperitate inteligentă, oferind liderilor instrumentele necesare pentru a naviga prin complexitatea pieței globale. Texet România și-a asumat rolul de partener strategic, propunând soluții ce îmbină calitatea retailului de brand cu flexibilitatea personalizării. Produsele sunt concepute pentru a fi asortate perfect cu identitatea vizuală a corporațiilor, ridicând astfel standardele de imagine în industria de profil.
„Ne dorim să ajungem un reper al bunului gust, al calității și al bunelor practici în interacțiunile dintre furnizorii B2B și clienții industriali. Drumul nostru a început acum doi ani, cu o investiție de sute de mii de euro și o viziune clară: să devenim partenerul exclusiv al jucătorilor B2B —de la furnizori de print și producție publicitară, până la organizatori de evenimente și consultanți.Deși începuturile au fost marcate de provocări financiare specifice oricărui start-up ambițios, astăzi Texet România a atins echilibrul. Am învățat că investiția în imagine trebuie dublată de o investiție constantă în oameni. Pilonii evoluției noastre au fost soluții dedicate pentru furnizori de echipamente și îmbrăcăminte de lucru. Credem cu tărie în educație, marketing digital și AI. Cu licență exclusivă pentru România și Republica Moldova, privim cu admirație spre piețe mature, precum cea din Polonia (evaluată la 6-7 milioane de euro), ca sursă de inspirație pentru scalare. Dincolo de cifre și investiții, succesul Texet se bazează pe echipa noastră, educată și vizibilă. Într-un mediu de afaceri în continuă schimbare, rămânem ancorați în misiunea noastră de a propulsa branduri pe mai multe piețe, oferindu-le instrumentele necesare pentru a străluci.”— Octavian Sfecla, Fondator Texet România
Putem spune ca fără seminarii educative, economia rămâne doar o cifră abstractă. Educația este cea care transformă efortul brut în prosperitate inteligentă, oferind oamenilor „busola” necesară pentru a naviga prin complexitatea pieței globale. Cei de la Texet Romania s-au aliniat acestui curent educativ pentru partenerii lor si nu numai, propunând vestimentație echivalentă celei din retailul de brand, aliniată trendurilor actuale, dar cu produse gândite a fi personalizate, asortate atât între ele cât și la culorile corporațiilor. Evenimentul echipei Texet Romania a ridicat ștacheta în industria noastră prin evenimentul ,,Brands 4 Brands.”Într-o lume a afacerilor în care prima impresie se cristalizează în mai puțin de șapte secunde, modul în care ne prezentăm devine un instrument de comunicare la fel de valoros ca un pitch bine structurat. Imaginea profesională nu este doar despre estetică; este despre respect, autoritate și încrederea pe care o transmiți partenerilor tăi. Texet România a inteles ca evenimentele de business au devenit motoare esențiale pentru inovație și branding. Conceptul ,,Brands 4 Brands” organizat de ei, a fost creat din nevoia de claritate și experiențe autentice.Am descifrat împreună codurile vestimentare moderne, oferind reperele necesare pentru a construi o garderobă care să îți susțină obiectivele și să reflecte fidel valorile brandului pe care îl reprezinți.

„Cred cu tărie că cel mai mare obstacol în evoluția mediului de lucru actual este mentalitatea privind investiția în oameni. Mulți angajatori omit un aspect esențial: imaginea echipei. O uniformă modernă nu înseamnă salopetă, ci un set complet de piese vestimentare de calitate, pe care angajatul să le poarte cu mândrie și în afara biroului. Atunci când oferi calitate, primești loialitate. Investind în vestimentația echipei, elimini barierele vizuale, creezi un sentiment de apartenență și crești randamentul. Misiunea noastră este să transformăm uniforma dintr-o obligație într-un beneficiu premium, care să reflecte respectul reciproc dintre companie și angajat.De ce aleg marile companii din Vest să investească bugete considerabile în garderoba angajaților? Pentru că hainele de calitate spun o poveste despre respect. O uniformă bine gândită nu doar că aliniază echipa vizual, dar elimină distracțiile și construiește o identitate comună.Dacă îi oferi unui om un produs de brand, pe care să-l poarte cu plăcere și în timpul liber, transformi un simplu angajat într-un ambasador de brand autentic. Nu mai vorbim despre ‘haine de lucru’, ci despre un stil de viață care generează solidaritate și performanță.. Misiunea noastră este să schimbăm percepția asupra uniformelor în România. O investiție în haine de calitate pentru echipă nu este un cost, ci un instrument de retenție și branding.”-Octavian Sfecla, Fondator Texet România
Brand 4 Brands: Dincolo de Imagine, spre Autenticitate
Evenimentul „Brand 4 Brands”a redefinit percepția asupra brandingului personal. Mesajul central, transmis de Octavian Sfeclă (fondatorul Texet România și gazda evenimentului), subliniază că succesul nu derivă dintr-o simplă imagine atent construită, ci din profunzimea modului în care alegem să ne prezentăm lumii.„Brand 4 Brands nu a fost doar despre imagine, ci despre arta prezentării de sine, despre calitatea comunicării și despre modul în care îți poți influența mediul prin simpla ta prezență. Indiferent de domeniul în care activezi, lecția principală rămâne aceeași: autenticitatea este cheia de aur a unui brand personal puternic.”
„Personal, consider că inamicul principal este mentalitatea. Există numeroși antreprenori care nu investesc suficient în capitalul uman sau care nu pun preț pe calitatea mediului de lucru. Înțelegerea beneficiilor unei investiții în echipamente de lucru premium pentru angajați rămâne o provocare, însă este doar o chestiune de timp. Misiunea mea și a echipei Texet Romania este tocmai aceea de a elimina acest blocaj și de a redefini standardele profesionalismului.”-Octavian Sfecla, Fondator Texet România
În magazinul Texet online puteți găsi branduri de prestigiu precum: James Harvest, J. Harvest & Frost, Cutter & Buck, Printer, Cottover, Derby of Sweden, Projob, Sagaform si Tenson.
Similar Posts:
- Texet România te invită la evenimentul anului
- ,,Hainele de calitate denotă oameni de calitate”-Octavian Sfeclă, fondatorul Texet România.
- Povestea transformării unui broker în producător
- Web-to-print – un potențial mare pentru imprimarea digitală
- Inovația Durst Group a fost distinsă cu 11 premii Pinnacle 2025 PRINTING United Alliance.

