
Mimaki a lansat o nouă cerneală pigmentată pentru imprimanta roll-to-roll Tiger600-1800TS, aducând tehnologia Tiger în industria semnalisticii și graficii. Cerneala pigmentată AP50 este concepută pentru a fi utilizată cu imprimanta cu jet de cerneală, care a debutat în 2023, și a fost dezvoltată pentru grafică cu timp de execuție rapid, oferind o reproducere vie a culorilor și imagini clare, rezistente la murdărire, datorită proprietăților sale de uscare. Alte caracteristici includ saturația îmbunătățită a roșului pentru vizibilitate și impact de înaltă calitate, ceea ce, potrivit Mimaki, o face ideală pentru imagini de campanie, afișaje de vânzare cu amănuntul și publicitate alimentară. În plus, AP50 a fost concepută pentru hârtii acoperite digital, similare cu cele utilizate în imprimarea cu latex și solvent, ceea ce permite „integrarea ușoară în fluxurile de lucru existente de producție de postere”.
Arjen Evertse, director de vânzări pentru Mimaki Europe, a declarat: „Introducerea Tiger600-1800TS în domeniul graficii pentru semnalistică schimbă regulile jocului.”
„Prin introducerea portofoliului nostru de tehnologii pe bază de apă pe această piață, oferim tipografilor o nouă modalitate de a produce postere vii, în volume mari, cu calitatea, viteza și durabilitatea care definesc Mimaki.”
Tiger600-1800TS cu cerneală AP50 va fi disponibilă comercial în februarie 2026, cu disponibilitate limitată pentru primii clienți în lunile următoare.

