Tower Products a obținut certificarea NSF pentru SmartFlex Flexo Wash Plus.
Acest produs este o tehnologie remarcabilă de curățare pentru cernelurile flexografice pe bază de apă, cu un conținut scăzut de COV, miros minim și un punct de aprindere ridicat.
NSF International a fost fondată în 1944 ca Fundația Națională de Salubritate (NSF) pentru a standardiza cerințele de salubritate și siguranță alimentară. NSF este un organism de certificare terț acreditat, independent, care testează și certifică produsele pentru a verifica dacă îndeplinesc standardele de sănătate și siguranță publică. Produsele care îndeplinesc aceste standarde poartă marca NSF, care va apărea pe eticheta produsului.
SmartFlex Flexo-Wash Plus a fost dezvoltat pentru a oferi un miros minim și un punct de aprindere ridicat pentru cerneala convențională pe bază de apă și majoritatea cernelurilor UV fără solvenți duri. Produsul poate fi utilizat manual, în mașini de curățat plăci și în rezervoare fierbinți și cu ultrasunete.
Certificarea recent acordată este în două categorii (A4 și A8) pentru aplicarea SmartFlex Flexo Wash Plus într-un mediu indirect de ambalare a alimentelor, în special pentru curățarea plăcilor flexografice, a mașinilor și a zonelor de imprimare aferente.
„Certificarea oferă clientului un alt nivel de asigurare că produsul de curățare pe care îl utilizează pe prouse finite și echipamente este considerat sigur de utilizat într-un mediu alimentar. Este deosebit de important pe piața cartonului ondulat, dar se aplică și oricărui proces de imprimare a ambalajelor alimentare”, a declarat compania într-o declarație.