
Hubergroup implementează o corecție a prețurilor în întregul său portofoliu european. Producătorul german de cerneluri invocă necesitatea de a garanta stabilitatea operațională și calitatea serviciilor sale tehnice.
Măsura, anunțată ca fiind „indispensabilă”, are scopul de a compensa creșterile acumulate ale costurilor pentru mai multe elemente strategice, în special rășini, solvenți, logistică, energie și salarizare.
Producătorul, care are 3.000 de angajați în 30 de țări, susține că a absorbit aceste creșteri timp de mai mulți ani pentru a-și menține prețurile.
Această revizuire a tarifelor, care nu este cuantificată, este acum necesară pentru a garanta continuitatea operațională și stabilitatea serviciilor, afirmă grupul. În același timp, Hubergroup continuă să investească în divizia sa de produse chimice din India. Această structură produce materiile prime utilizate la fabricarea cernelurilor, precum rășini, pigmenți și aditivi. Producătorul german subliniază că această integrare permite un control mai bun al calității și disponibilității componentelor.
Hubergroup adaugă că această creștere a prețurilor cernelurilor va contribui, de asemenea, la menținerea serviciului său tehnic local.

